Haber

Selçuklu Belediyesi’nden şehrin turizmine önemli bir dokunuş daha

Selçuklu Belediyesi tarafından 5000 yıllık tarihi Sille Mahallesi’ne kazandırılacak olan “Zemin Otoparkı, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi” projesi için temel atma programı gerçekleştirildi.

Yapılan onarım, cephe iyileştirme ve sokak iyileştirme çalışmaları ile Konya’nın turizm destinasyonunda değerli bir yere sahip olan Sille İlçesini değerli bir cazibe merkezi haline getiren Selçuklu Belediyesi, şimdi de bölgeye 3 değerli proje kazandıracak.

Sille “Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenleme” projesinin temel atma töreni yapıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hülya Şevik, SOBE Vakfı Lideri Mustafa Ak.

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatımcı, “Sille, tarihi ve kültürüyle önemli bir merkez”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, Konya’nın en eski yerleşim yeri olan Sille’nin tarihi, kültürü ve binlerce yıldır içinde yaşadığı medeniyetlerin mirasıyla adeta bir açık hava müzesi ve Konya’nın en değerli hazinesi olduğuna değinerek, “Anadolu toprakları bize neler sunuyor. Sille ve çevresinde tüm mirası görmek mümkündür. Sille’de Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar gibi çeşitli uygarlıkların izlerini görmekteyiz. Ancak Sille’nin en değerli tarihi dönemlerinden biri Selçuklu dönemidir. İlk olarak 12. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından fethedilen Sille, değerli bir kültür merkezi olmuş, daha sonra Osmanlı döneminde kültürü, eğitimi, el sanatları ve zengin medeniyet unsurlarıyla zirveye ulaşan bir merkez olmuştur. Roma döneminden Cumhuriyet dönemine kadar değerli bir merkez olan Sille; Tarihi eserleri, anıtları, tapınakları ve sosyal hayatı ile geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Aralık 1980 yılına kadar kendi belediyesi olan Sille, 1981 yılından itibaren Konya merkeze bağlı mahalle olmuş, 1989 yılında ilçe belediyelerinin kurulması ile Selçuklu ilçemize bağlanmıştır. 1995 yılında Sille arkeolojik ve kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan alan.” Söz konusu.

“Şu ana kadar Sille’de kapsamlı ve kapsamlı çalışmalar yürüttük” 

Lider Pekyatımcı, Selçuklu Belediyesi olarak Sille’deki 5 bin yıllık tarihi mirasın yeniden yaşatılması ve bu bölgenin ülkemizin değerli bir turizm merkezi haline getirilmesi hedefiyle uzun yıllardır kapsamlı ve kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti: , “Önceki Belediye Başkanımız Adem Esen, Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay ile başlayan çalışmalar, hükümdarlığı döneminde hızla devam etmiş ve Sille’deki cami, hamam, kilise ve çeşmeler dahil tüm tarihi eserlerimizin onarım çalışmaları, tamamlandı. Sokak iyileştirme çalışmalarıyla Sille yeni bir çehreye kavuştu. Sille’de bugüne kadar çok değerli işlere imza atan değerli belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. 2019 yılından itibaren Sille’de yeni bir çalışma sürecini başlattık. Sille’de yapılan onarım çalışmalarından sonra yıpranan ve yok olan tarihi ve kültürel taşınmazların eski dokusuna uygun olarak yeniden inşa edilmesi ve Sille’nin eski ihtişamına kavuşturulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kudeb birimi, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ilgili birimleri. Sille Tarihi Kent Merkezi’ni 10 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 5366 Sayılı Kanun kapsamında yenileme alanı ilan ettik. Yenileme sınır kararının alınmasının ardından belediyemiz tarafından koruma amaçlı imar planı revizyonuna başlandı. büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar 2022 yılı prestiji ile kurul onayı ile tamamlanmıştır. Koruma amaçlı imar planına uygun olarak hazırlanan onarım ve imar projelerinin bir kısmı onaylanmış, bir kısmı da onay aşamasındadır. İnşallah bugün onaylanan projelerin prestijiyle inşaat faaliyetlerine başlamış olduk” dedi. Sözlerini kullandı.

“Yapacağımız çalışmalarla Sille’ye layık bir yüz kazandıracağız”

“Sınır yenileme kararı doğrultusunda hazırlanan koruma planından ve bu plana uygun olarak yapılacak imar faaliyetlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.” Lider Pekyatımcı diyor ki;

Sille’nin tarihi yerleşim alanının bir bölümü, hemen yanında bulunan zirvede bulunan doğal kaya örtüsü nedeniyle afete maruz kalan bölge sınırları içinde kaldı. İki yılda yaptığımız bu kapsamlı kaya iyileştirme çalışması ile tarihi bölgeyi riske atan bu tehlikeden tarihi bölgeyi kurtardık. Şu anki rakamlarıyla bize 20 milyona mal olan bu çalışma, Sümela Manastırı’ndaki kaya iyileştirme çalışmasından sonra Türkiye’deki en kapsamlı ikinci kaya iyileştirme çalışması oldu. Hükümet caddesi girişinde bulunan turizm tesis alanımızda 45 odalı 9.500 m2 inşaat alanına sahip butik otel projemizi tamamlayarak ihale sürecine getirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde inşaat üretimi için de ihale duyurusu yapacağız. Sille’nin girişinde bulunan ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan sıbyan mektebi binasını tarihi çay caminin yanındaki alana ahşap konstrüksiyon ile yeniden yapıyoruz. Binanın yapımından sonra yaklaştık. İnşallah yeni eğitim döneminde çocuklarımız yeni okullarında eğitimlerine başlayacaklar. Hükümet Caddesi üzerinde bina kaybına uğrayan 42 parsel için uygulama projeleri hazırlanıyor. Proje onayları yapıldıktan sonra bu parsellerdeki yapılar dokuya uygun olarak tamamlanacak. Yine Hükümet Caddesi ile Hacı Aliağa Caddesi’ni birbirine bağlayan merdivenli 11 sokakta çalışma yapıyoruz. Hükümet Caddesi ile Hacı Aliağa Caddesi’ni merdivenle birbirine bağladığımızda aslında Sille’mize yeni bir yürüme aksını kazandırmış olacağız. Hükümet Caddesi’nde parsel bazlı yapılaşma faaliyetleri tamamlandıktan sonra altyapı yenileme ve üstyapı çalışmaları yapılacak, zemin kaplaması, kent mobilyaları, aydınlatma sistemi ve bina iyileştirmeleri ile sokağa Sille’ye yakışır bir çehre kazandırılacak. cepheler. Mağaralar alanında hem mağaraların korunması hem de mağaralara gezi rotası oluşturulması ile ilgili çalışmalarımız var. Bu güzergâh alanlarını Kurulumuz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte belirledikten sonra inşallah hem mağaralarımızın korunması hem de dışarıdan gelen misafirlerimizin mağaralar bölgesini rahat bir şekilde dolaşabilmeleri için burada bir yürüyüş yolu hayata geçirmiş olacağız. Tabii tüm bu çalışmaları yaparken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Konya Büyükşehir Belediyemiz, KUDEB ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulumuz ile yoğun bir iş birliği içindeyiz.” Şeklinde konuştu.

“Bu proje Konya’mıza, Selçuklularımıza ve Sille’mize büyük değer katacak”

Temel atma programı yürütülen projeler hakkında bilgi veren Lider Pekyatımcı, “Projemizde 35 konut, 24 ticari donatı, 9 sosyal ve kültürel donatı, 1 belediye hizmet binası, 1 sağlık tesisi, 1 trafo, 200 araç kapasiteli. kapalı otopark ve 4.734 m2 yeşil alan çalışmasından oluşmaktadır.Toplam inşaat alanı 19.794 m2 olan projemizin belediyemize maliyeti KDV dahil 250.200.000 Türk Lirasıdır. 2024 yılında tamamlanan Sille, tarihi dokusuna uygun yeni bir destinasyona sahip olacak.Tabii ki Sille’nin tarihi silüetini bozmadan bu çalışmaları yürüteceğiz çünkü Sille gözbebeğimizdir. Sille’de önemsediğimiz konulardan biri olan turizmin gelişmesi bu projenin Konya’mıza, Selçuklularımıza ve Sille’mize büyük bir bedel katacağına inanıyorum.İlçemizdeki tarihi ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkmak en kıymetli görevimizdir. Sille ve onları en keyifli haliyle geleceğe taşımak. Bunu yaparken Sille’nin Konya’mızın turizmine en yüksek katkıyı sağlaması birinci hedefimizdir. Bu anlamda başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulumuzun ve diğer kurumlarımızın büyük katkıları oldu, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sille’de eğitim uzun soluklu bir çaba gerektirir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’ın Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde birlikte başlattığımız sürecin değerli bir adımını bugün, temelini attığımız alanda yine birlikte atıyoruz. Bu projedeki sıkı çalışması için kendisine özel teşekkürler. Temel atma törenini gerçekleştireceğimiz kapalı otopark, karma binalar ve meydan düzenleme projemizin Konya, Selçuklu ve Sille’mize hayırlı olmasını diler, siz değerli misafirlerimize ve değerli misafirlerimize şükranlarımı sunarım. programımıza katıldığınız için teşekkür ediyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” sözlerini bitirdi.

Meram Belediye Başkanı Kavuş, “Bitmesini Sabırsızlıkla Bekliyoruz”

Sille’nin sadece Selçuklular için değil, tarihimiz, medeniyetimiz ve ilimiz için de büyük bir bedel olduğunu belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Mükemmel bir günde, büyük bir temel atarak tam ortasına geldik. Bizi bir araya getiren sebep çok güzeldi. İnşallah sonuçlar hem ilçemiz hem de şehrimiz için hayırlı olur. Sille, Konyalılar olarak geldiğimizde Konya dışında başka bir yere gider algısıyla girdiğimiz, farklı bir ruh haline büründüğümüz bir yer. Sille’de ana hat planlamasıyla başlayan yolculuk uzun bir yolculuktur. Şimdi görüyoruz ki en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş Sille eskisinden çok daha keyifli ve işlevsel hale getirilecek. Bugüne kadar yapılanlar bunun en büyük göstergesidir. Bitmesini bekleyemeyiz. Sille’nin bu güzelliğe kavuşmasında emeği geçen başta Uğur İbrahim Altay Reisimiz olmak üzere Adem Reisimize ve son zamanlarda gereği gibi hızlanan ve sonuca varan Belediye Başkanımız Ahmet ve belediye grubuna teşekkür ediyorum. bu sefer gör.”

Karatay Belediye Başkanı Kılca, “Konya tarihi ve turizmiyle dikkat çekiyor”

Sille’nin mutfağıyla, halısıyla, kültürüyle, giyimiyle, konuşmasıyla ve kendine has mimarisiyle Konya için çok kıymetli bir bedeli olduğunun altını çizen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Bildiğiniz gibi tarihi İpek Yolu buradan geçiyordu. Bundan dolayı artık turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Konya’ya gelen turistler de mutlaka buraya uğrar. Büyükşehir belediye başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, eski Selçuklu Belediye Başkanımız Adem Esen’e ve çıtayı daha da yükselten Önderimiz Ahmet Pekyatımcı’ya bu güzelliklerin buralara vefa manasında ortaya çıkmasından dolayı teşekkür ediyorum. tarihe saygı anlamında ve onarım işlerinde. Konya gerçekten tarihi ve turizmi ile cezbediyor. Belediye başkanları olarak, özellikle büyükşehir belediye başkanımızın Darül Mülk Projesi ile tarihimize ve mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Ayrıca belediyecilik anlamında da her gün yeni bir açılım ve yeni bir temel ile karşınızdayız. Bu projenin kazasız ve belasız bir şekilde tamamlanarak Sille’mize, Selçuklu’muza ve Konya’mıza kazandırılmasını temenni ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

AK Parti Konya İl Başkanı Angı, “Sille önemli bir çekim merkezi haline geldi” dedi

Bir zamanlar kaderine terk edilen Sille’nin yapılan çalışmalarla değerli bir çekim merkezi haline geldiğini söyleyen AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Konuşmalar yapılırken 20-25 yıl öncesine gittim. Atilla Koç’u şehrin en yakın noktasında olmasına rağmen binlerce yıllık tarihin Türkiye’den uzaklaştığı dönemden ilk dönem Adem liderimizin başlattığı projelere Kültür ve Turizm Bakanlarımızın katkılarıyla saygıyla anıyorum. yaşam alanına girmiş ve ne yazık ki harap bir duruma dönüşmüştür. Sonrasında Uğur liderimin bu bölgeyi tarihin güzellikleriyle bir yaşam alanına dönüştürmek ve bu tarihi gelecek nesillere yaşatmak için çabaları Ahmet Önderimizle devam ediyor. İşte Konya’nın farkı, AK Parti belediyesinin farkı budur. İstikrarın getirdiği bu 20 yıllık süreçte, Sayın Valimizden başlayarak, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve kurum yöneticilerimiz ile birlikte hemşehrilerimizin şehri büyütmek ve şehri kalkındırmak adına büyük katkıları, bu şehri zenginleştirip zenginleştirmektedir. hizmetler. Çok şükür güzel modeller Türkiye’ye değil dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Bu şehrin masrafı. Tarihi değerleri ve derinliklerinden gelen bu bereketin gelecek nesillere örnek bir şehir olarak yaşamaya devam edeceğine inanıyoruz. Bu nedenle bu işlere, bu projelere alın teri, fikri, imzası, emeği ve manevi desteğini veren herkese şükranlarımı sunuyorum.” Söz konusu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, “Sille’de yaptıkları güzel çalışmalardan dolayı Belediye Başkanımız Ahmet ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Sille’de bu süreçte değerli değişimlerin yaşanmaya devam ettiğini söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün Konya model belediyecilik olarak bahsettiğimiz konu, Türkiye’nin takip ettiği ve dünyaya gururla sunduğumuz bir marka haline geldi. . Çalışmalarımızın ve vizyon projelerimizin önemi kadar birlikte çalışma alışkanlığının ve sürdürülebilirliğin de önemli olduğunu düşünüyorum. 2009 yılı belediye başkanı seçilip Sille’ye geldiğimizde önceki belediye başkanımız Adem Bey’in gayretleriyle Sille Kültür Evi’nin, eski okulun restore edildiğini, hamamın restore edildiğini, Hükümet Caddesi’nde restorasyonların başladığını söyledik. , Sille artık Konya’da konuşuluyor. tanık olmuştuk. Ondan sonra hatırladığım ilk şey Aya Eylenia Müzesi’nin restorasyonu oldu. Daha sonra cami, ibadethane ve hamamların restorasyonuna devam edildi. Sille Barajı’nın Devlet Su İşleri ile birlikte yarattığı değer, artık Konyalılar için önemli bir destinasyon haline gelmiş ve Konya’ya gelenlerin mutlaka uğradığı bir yer haline gelmiştir. O günden sonra üzerinde çalıştığımız, mücadele ettiğimiz ama hayata geçiremediğimiz şeyler oldu. Bugün burada açıklanan fiyatı çok değerli ve kıymetli buluyorum. Boş bir atıl alanın Sille’nin dokusuna uygun olarak yeniden inşa ediliyor olması, özellikle Sille’nin kalbinde, kot farkından dolayı ciddi bir otoparkın olması, ticari alanların ve ticari alanların olması Sille için çok önemli bir farkındalıktır. belediyeye ait bir yönetim mantığı ile işletmelerin oluşturulacağı konutlar. Bunun çok önemli bir başarı olduğuna inanıyorum. Ayrıca belediye başkanımızın da belirttiği gibi girişte otel yapılması, Hükümet Caddesi’ndeki tadilatların devamı, Hacı Aliağa Caddesi’nin Hükümet Caddesi ile bağlantısı gibi vizyoner projeler de inşallah Sille’yi ön plana çıkaracaktır. . Bugüne kadar birlikte çalışmaktan keyif aldığımız, geçmişte sadece Sille’de değil, geçmişte de başlattığımız çalışmaların güzel geçmesini sağlayan değerli Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırımcı ve ekibine tüm Konyalılar adına teşekkür ediyorum. geçmişte çok daha büyük başarılarla devam etmektedir. Tanrı seni korusun. Birliğimiz daim olsun inşallah. Sille kültürel varlığı ile çok önemlidir. Biz belediyeler olarak bir yandan bunu bir borç bilerek kültür varlığının yeniden keşfedilmesi için çaba sarf ederken diğer yandan da Konya’nın turizm kenti olması adına bu tür çalışmalara büyük önem veriyoruz. Konya zaten Mevlana kökenli bir turizm şehri. İnsanlar sık ​​sık şehrimize gelip Mevlana’yı ziyaret eder ve türbesinde dua eder. Son dönemde yapılan çalışmaların buraya gelen insanların daha fazla vakit geçirmesi, birkaç gün kalması ve şehrimizin güzelliklerini tanıması için çok değerli bir fırsat sunacağını umuyorum. Geleceğin Konya’sı inşallah çok daha güzel olacak. Buna inancımız tamdır. Konya belediyeleri bir kez daha Türkiye örneği. Belediyecilik modelleri oluşturmaya devam edecekler. Şehrimiz adına bu önemli çalışmanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sille’nin göbeğinde böylesine değerli bir eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başta Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatımcı olmak üzere bu çalışmada emeği geçen herkese katkılarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Şeklinde konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Özboyacı, “Sille’i Konya’mızın gözbebeği yapmak boynumuzun borcudur” dedi

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Sille’de yapılacak her işin büyük önem taşıdığını ve Konya’nın hem geçmişine hem de geleceğine yapılan çalışmaların büyük önem taşıdığını belirtti. Sille, Konya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. En çok ilgi gören ve en çok turist çeken yerleşim yerlerinden biridir ve şehre turist geldiğinde uğrak noktasıdır. Bugün Sille’yi ziyarete gelen misafirlerimizi dinlediğimizde şunu duyuyoruz. Gerçekten harika bir yer. İnanın Konya’nın lezzetlerini 15 yıl 20 yıldır Konya’ya gelmeyenlerden bir kez daha oturup dinlemek gerekiyor. Son zamanlarda Konya’nın her yerinden çok güzel manzaralar tüm Türkiye’ye servis ediliyor ve bu da Konya’nın cazibesini artırıyor. Bu tür turizm destinasyonlarını, şehrin eski ve antik yerlerini geliştirdikçe, burada projeler geliştirdikçe şehre gelmek isteyenlerin sayısının arttığını da doğal olarak görüyorsunuz. Bu nedenle Sille’mize yaptığı tüm hizmetlerden dolayı Başkanımız Adem Esen’e, ardından Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde ve şimdi büyükşehir belediye başkanı olarak, şimdi de Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetlerden dolayı Önderimiz Uğur İbrahim Altay’a çok teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediye Başkanı’nın misyonu. Ülkemize büyük değerler kazandıran değerli Ahmet Pekyatımcı Önderimize sizlerin huzurunda teşekkür ediyor, bir Konyalı olarak Allah razı olsun diyorum. Sille’nin tarihi dokusunu, inşallah daha yenilikçi çalışmalarla, tarihi bütünlüğüne ve dokusuna zarar vermeden, hem ulusal hem de uluslararası alanda marka değeri oluşturacak şekilde Konya’nın gözbebeği haline getirmeyi hepimize borçluyuz. ” söz konusu.

Vali Özkan: “Bu proje Sille’deki kadim medeniyetin tüm insanlıkla buluşmasına katkı sağlayacak”

Sille’nin medeniyet havuzunu beslediğine değinen Konya Valisi Vahdettin Özkan, “İmanımızın ve medeniyetimizin bu rahmetinden hep birlikte istifade ediyoruz. Bize bu avantajı sunan Selçuklu Belediye Başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum buranın önünü açması açısından kentsel dönüşümle ilgili çok şey takip ediyordu. Kültür Bakanlığımıza Murat Bey’e ve emeği geçen tüm taraflara canı gönülden teşekkür ediyoruz. Şehrimiz adına, insanlık adına, bu medeniyetin mirasçıları olmak, bu medeniyeti yaşamak, onu solumak, dünya ile paylaşmak çok güzel bir duygu, keyifli ve bereketli bir duygu. varlık. Hepsinden en değerlisi tabi ki devletimiz, hükümetimiz, belediye başkanlarımız sizlerin teveccühü, desteği, duası ve katkılarıyla çok kıymetli işler yapıyorlar. Tüm halkımızın bu tarihi ve kültürel değerleri aslına uygun olarak restore etmek, aslına uygun olarak sunmak ve dünya ile paylaşmak konusundaki hassasiyetinin büyük değer taşıdığını belirtmek isterim. Şehrimizin ve devletimizin ismi olan Önderimize, diğer Karatay ve Meram belediye başkanlarına bu tarihi ve kültürel değerleri aslına uygun olarak gün yüzüne çıkardıkları, bizlerle paylaştıkları ve şehrimizle paylaşıyoruz. Temel atma törenimizin hayırlara, rahmete, medeniyet değerlerimizin daha iyi anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Sille Otopark, Karma Binalar ve Meydan Düzenlemesinin temel atma töreni dua ve kurdele bölümü ile gerçekleşti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-karakocan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler